Kryzys w związku – terapia
Kryzys w związku, choć jest niewątpliwie bardzo trudnym doświadczeniem, często okazuje się być szansą – konstruktywne poradzenia sobie z nim umacnia relację i pozwala rozpocząć nowy etap, w którym każda ze stron może pełniej być obecna we wspólnym życiu i cieszyć się nim.
Terapia pary przeżywającej trudności polega przede wszystkim na rozpoznaniu problemu, poprawie komunikacji między parterami oraz pomocy w odkryciu rozwiązań, które w tej relacji będą skuteczne. Czasami praca koncentruje się na procesie decyzyjnym o pozostaniu w związku bądź zakończeniu go. Niezaadresowane konflikty w związku mają tendencję do powracania i powodują, że partnerzy czują się tak, jakby się kręcili w kółko – w takich sytuacjach terapia jest skuteczną metodą zatrzymania bezproduktywnych konfliktów i szukania nowych wzorców. Terapeuci skupiają się na pracy z relacją jako całością, pomagają w odkrywaniu znaczenia różnych aspektów związku, a nie na ocenianiu partnerów bądź udzielaniu im rad.
Kryzys w związku objawia się na różne sposoby – poprzez kłótnie i wzajemne pretensje, poczucie obcości czy osamotnienia, trudności seksualne, atmosferę rezygnacji i braku nadziei. Często dotyczy kwestii związanych z wiernością czy lojalnością, brakiem zrozumienia, niemożnością podjęcia decyzji na temat wspólnej przyszłości. Czasami trudno jest parterom wskazać, co dokładnie jest przyczyną ich problemów, a jedynie czują, że nie są w relacji szczęśliwi i się coraz bardziej od siebie oddalają.
Konflikty w związku mogą również wynikać bezpośrednio z trudnych doświadczeń, które para przeżywa – choroby jednego z partnerów bądź członka rodziny, przeżywania żałoby, trudności z zajściem w ciążę, nagłych zmian w sytuacji życiowej, trudności wychowawczych. Psychoterapeuci w takich sytuacjach pomagają stworzyć bezpieczną przestrzeń do wyrażenia frustracji, smutku czy złości w taki sposób, by służyło to relacji. Wspólna praca polega na odkrywaniu zasobów tkwiących w związku, które pozwolą parze przetrwać kryzys i udzielać sobie wzajemnego wsparcia.
W przypadku trudności niektórych związków bardzo ważny jest kontekst społeczny, ukryta bądź jawna niechęć otoczenia wobec pary. Dotyczy to np. osób różnej narodowości bądź wyznania, par homoseksualnych, osób pochodzących z bardzo różnych rodzin, partnerów, których dzieli duża różnica wieku bądź stanu zdrowia. Terapia pomaga takim parom w zidentyfikowaniu dokładnego źródła problemów, odciążenia partnerów od poczucia, że ich problemy są wyłącznie wynikiem ich własnych ograniczeń oraz szukaniu najlepszych strategii radzenia sobie z trudną sytuacją zewnętrzną.
Terapia par jest skuteczna jedynie wtedy, kiedy obie strony są zainteresowane pracą. Jeżeli Twoja partnerka/Twój parter nie jest, a Ty chciałbyś/chciałabyś popracować nad sobą i swoją rolą w związku to zapraszamy na konsultację indywidualną: w celu umówienia wizyty odwiedź stronę Agnieszki Serafin bądź Mikołaja Czyża.