Prowadzona przez nas terapia par polega na rozmowie. Poruszane są wszelkie tematy, które para uznaje za istotne i o których obie osoby chcą mówić.
Zadaniem terapeuty jest pomoc w zdefiniowaniu trudności i obszarów rozwoju, udzielania wsparcia oraz zauważanie potencjału związku.
Podczas sesji skupiamy się na odkrywaniu znaczeń tego, co się wydarza w relacji — i w jaki sposób można to konstruktywnie wykorzystać dla dobra związku i każdej ze stron. Dociekanie przyczyn problemów nie stanowi najważniejszego elementu sesji, choć często przynosi ulgę i pomaga skupić się na szukaniu nowych rozwiązań.
Zapraszamy do wysłuchania audycji z Agnieszką Serafin: „Rodzicielstwo i kryzysy w związku” (transkrypt), oraz „Terapia par — kiedy może pomóc i na czym polega?” (transkrypt).
Sesje często skupiają się na ułatwieniu parze komunikacji, wnoszeniu tego, co w relacji niewyrażone, otworzeniu się na odczucia czy potrzeby dotąd pomijane. Pomagają dostrzec, dlaczego mimo dobrych chęci często nie udaje się porozumieć i co każda ze stron może zrobić, żeby pełniej wyrażać siebie, swoje intencje i oczekiwania wobec drugiej osoby.
Dla wielu par ważnym tematem w pracy terapeutycznej są cykliczne zmiany nastrojów — od nadziei na przyszłość do poczucia, że rozstanie jest nieuchronne. Często pary latami tkwią w takiej pułapce — i w efekcie czują, że związek się nie rozwija i że tracą dużo energii. Terapia pozwala zarówno odkryć przyczyny tak dużych wahań, jak i stojące za nimi pragnienia czy obawy. Następnie celem pracy terapeutycznej jest zwykle sprawdzanie, czy parę łączy coś, co pozwoli jej wykroczyć poza huśtawkę wzajemnych rozczarowań i nadziei i — jeśli tak — to w jaki sposób mogą o to dbać.
Częstą motywacją do podjęcia terapii jest niepewność czy nadal pozostać w związku czy się rozstać. Praca na sesjach skupia się wtedy na odkrywaniu, co parę łączy, a co dzieli i jakie decyzje najpełniej to wyrażą. Dla niektórych par może to stanowić początek nowego etapu, w którym przedefiniowany zostaje kierunek rozwoju związku i charakter wzajemnych oczekiwania. Czasami natomiast zadaniem terapeuty jest udzielanie wsparcia w wyrażeniu uczuć i reakcji związanych z rozstaniem.
Istotnym obszarem pracy jest zrozumienie wpływu kontekstu społecznego, w którym para jest zanurzona oraz zagadnień związanych z różnicą pozycji czy przywilejów w obrębie samej relacji. Dotyczy to zwłaszcza par będących reprezentantami różnych mniejszości, par mieszanych (pod względem narodowości czy wyznania) czy związków, które w jakiś sposób odbiegają od powszechnych wyobrażeń na temat tego, jakie pary powinny być. Psychoterapia pozwala wtedy uzyskać każdej ze stron większą świadomość na temat sytuacji, w jakiej funkcjonuje i zasobów (własnych i związku) z których może czerpać.
Kryzys w związku, choć jest trudnym doświadczeniem, często okazuje się szansą — konstruktywne poradzenia sobie z nim umacnia relację. Każdy z partnerów może wtedy w bardziej satysfakcjonujący sposób uczestniczyć we wspólnym życiu.
Terapia polega na rozpoznaniu problemu, poprawie komunikacji oraz pomocy w odkryciu rozwiązań, które w tej relacji będą skuteczne. Czasami praca koncentruje się na procesie decyzyjnym o pozostaniu w związku bądź zakończeniu go. Niezaadresowane konflikty mają tendencję do powracania i powodują, że partnerzy czują się tak, jakby się kręcili w kółko — w takich sytuacjach terapia polega na szukaniu nowych wzorców. Terapeuci skupiają się na pracy z relacją jako całością, a nie na ocenianiu partnerów bądź udzielaniu im rad.
Kryzys w związku objawia się na różne sposoby — poprzez kłótnie i wzajemne pretensje, poczucie obcości czy osamotnienia, trudności seksualne, atmosferę rezygnacji i braku nadziei. Często dotyczy kwestii związanych z wiernością czy lojalnością, brakiem zrozumienia, niemożnością podjęcia decyzji na temat wspólnej przyszłości. Czasami trudno jest partnerom wskazać, co dokładnie jest przyczyną ich problemów, a jedynie czują, że nie są w relacji szczęśliwi i się coraz bardziej od siebie oddalają.
Konflikty w związku mogą również wynikać bezpośrednio z trudnych doświadczeń, które para przeżywa — choroby jednego z partnerów bądź członka rodziny, przeżywania żałoby, trudności z zajściem w ciążę, nagłych zmian w sytuacji życiowej, trudności wychowawczych. Psychoterapeuci w takich sytuacjach pomagają stworzyć bezpieczną przestrzeń do wyrażenia frustracji, smutku czy złości w taki sposób, by służyło to relacji. Wspólna praca polega na odkrywaniu zasobów tkwiących w związku, które pozwolą parze przetrwać kryzys i udzielać sobie wzajemnego wsparcia.
W przypadku niektórych związków bardzo ważny jest kontekst społeczny, ukryta bądź jawna niechęć otoczenia wobec pary. Dotyczy to np. osób różnej narodowości bądź wyznania, par homoseksualnych, osób pochodzących z bardzo różnych rodzin, partnerów, których dzieli duża różnica wieku bądź stanu zdrowia. Terapia pomaga takim parom w zidentyfikowaniu dokładnego źródła problemów, odciążenia partnerów od poczucia, że ich problemy są wyłącznie wynikiem ich własnych ograniczeń oraz szukaniu najlepszych strategii radzenia sobie z trudną sytuacją zewnętrzną.
Terapia par jest pomocna wtedy, kiedy obie strony są zainteresowane pracą. Jeżeli Twoja partnerka/Twój partner nie jest, a Ty chciałbyś/chciałabyś popracować nad sobą i swoją rolą w związku to zapraszamy na konsultację indywidualną: w celu umówienia wizyty odwiedź stronę Agnieszki Serafin bądź Mikołaja Czyża
Zobacz obszary pomocy dla związków.
Terapia małżeńska (związku) w Centrum Par to proces prowadzony przez doświadczonych psychoterapeutów, którzy pomagają parom odkrywać źródła problemów, rozwijać umiejętności komunikacyjne i budować silniejsze relacje. Nasz ośrodek terapii par mieści się w Śródmieściu Południowym w Warszawie.
Nie przetwarzamy danych osobowy ani nie używamy plików cookies. Strona korzysta z odnawialnych źródeł energii.